Личност: Цветан Диковски

От Уики на Читанка
Направо към: навигация, търсене
Цветан Диковски

Цветан Николаев Диковски e роден на 18 октомври 1968 г. в гр. Бяла Слатина, Врачанска област. Средното си образование завършва в гимназия „Васил Левски“ в родния си град и едногодишен професионален курс в ТС. „Г. С. Раковски“, Враца.

През 1997 г. се дипломира в Православния богословски факултет на Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“ със специалност учител-теолог. След това работи като учител по религия в община Б. Слатина, като преподавател по история и други учебни предмети, като администратор и др. По време на следването си сътрудничи на кабелно радио „Бяла Слатина“ с материали за църковните празници. По-късно има и съвместни материали с локалните кабелни телевизии „Дебо” и „Рава”.

След дипломирането си публикува в общинските вестници в родния си град материали на православна тематика. Води рубрика във в-к „Бяла Слатина“, сътрудничи и на печатните издания „За Бяла Слатина“ и „Белослатински глас“ (през периода от 1999 до 2004 г.). От 2007 година започва да изпраща материали и в официалния орган на БПЦ – „Църковен вестник“.

Занимава се с енорийска катехизация, води неделно училище за деца и курсове за възрастни. Участва в списването и подготвянето за печат на диплянки по повод различни национални празници. Превежда от руски език специализирани и художествени текстове. През 2007 г. организира списването на енорийски бюлетин „Светлик” към храма в родния си град.

В електронни издания започва да публикува от 2006 година. Сътрудничи на „ЛитерНет“, „Словото“, „Двери на Православието“, „Православие България“, „Всемирното Православие”, „Моята библиотека”, „Литературен свят” и др. В интернет има публикувани статии, катехизически беседи, разкази, стихове и др. Поддържа и личен блог и статични сайтове.

Участва със свои стихотворения в алманаха „Резерват Северозапад” и белослатинската общинска антология „Китка”. През 2018 г. съставя и разпространява кратък електронен справочник в PDF за видовете ножове – „Ножове, ножчета, ножища”. Има и няколко авторски песни.

Връзки