Идеи/Две нива на проверка на текстовете

От Уики на Читанка
Направо към: навигация, търсене

Идеята в едно изречение

Трябва проверката на текстовете да се раздели на две нива - начална проверка (първо ниво) и валидация (второ ниво).

Пълно описание

В първото ниво на проверка на текста да се извършват всички възможни проверки (правопис, пунктуация, форматиране на текста, качество и правилна обработка на изображения, които трябва да са заедно с обработения текст). Задължително преди започването на проверката на текста той се връща на статус „Коригира се“ и в коментара се написва, че текста в момента се проверява. В скоби може човека, който извършва проверката да си напише псевдонима. Този вариант е за настоящата ситуация, ако се променят някои функции в ателието може да се прави и по друг начин - система, чрез която да се отчита всеки какво е направил за дадения запис в ателието. След като главният коректор отстрани грешки, за които е сигурен, се свързва с доброволеца и подробно му обяснява с примери какви грешки е допуснал. Описват се грешките, които се срещат 5-10 пъти в текста, а не за някоя инцидентна грешка (изключение прави неправилното форматиране в SFB формат). След това променя статуса от „Коригира се“ на статус, указващ, че текста е готов за второ ниво - валидацията.

Във второто ниво се извършва валидиране на текста, което се изразява в проверка на SFB формата. При желание от страна на валидатора, той може да направи и останалите проверки на текста. Идеята е, че след първата проверка на текста ще има много по-малко грешки, което ще облекчи валидатора. След като валидаторът приключи с окончателното валидиране на текста, той трябва да се свърже с главния коректор и да допълни списъка с допуснатите грешки. Накрая валидаторът променя статуса на записа на „За добавяне“.

Необходими умения за реализацията й

Използване уменията на Борислав за добавяне на новите функции.

Приоритет: 1

Причини: Обработка на всички зависнали записи със статус „Чака проверка“ и възможност за включване на нови доброволци в проверката на текстовете.

Забележки

Независимо, че част от екипа имат правата да пускат произведения със статус „За добавяне“, според мен е задължително всеки текст да минава проверка поне през двама човека.

Ето защо при приключването на корекцията на даден текст, то той да се пуска със статус „Чака проверка“, след което някой друг отново да го провери.

Практиката показва, че при текстове обработени само от един човек винаги има грешки.