Библиотека за ученика/X клас

от Читанка
Направо към: навигация, търсене

Литература за задължителна и профилирана подготовка за X клас

Съдържание

Европейска литература

Данте Алигиери

„Ад“

Джовани Бокачо

„Декамерон“

Франческо Петрарка

„Сонети за живота и смъртта на мадона Лаура“[1]
„Лавър. Избрани стихотворения“

Микеланджело Буонароти

„Лирика“ („Художникът не е родил идея…“, Ако чукът ми груб, ломящ гранита…“)

Франсоа Вийон

„Стихотворения“

Уилям Шекспир

„Хамлет“
„Ромео и Жулиета“
„Сонети“ в превод на В. Свинтила, „Сонети“ в превод на В. Петров

Мигел де Сервантес

„Дон Кихот“

Жан-Батист Молиер

„Тартюф“
„Дон Жуан, или Каменния гост“

Пиер Корней

„Сид“

Даниел Дефо

„Робинзон Крузо“

Фридрих Шилер

„Разбойници“

Йохан Волфганг Гьоте

„Фауст“

Джордж Гордън Байрон

„Слънце на безсънните. Стихотворения“ („Как искам пак да съм дете…“, „Мрак“, „На един дъб в Нюстед“, „Надпис на чаша от череп“, „О, слънце на безсънните!…“, „Шильонският затворник“)
„Чайлд Харолд“

Пърси Биш Шели

„Избрана лирика“ („Лека нощ“, „Мимозата“, „На луната“, „Нетрайността“, „Ода на западния вятър“, „Философия на любовта“)

Хайнрих Хайне

Лирика („Валтасар“, „Годините бързо минават…“, „Дон Рамиро“, „Лорелай“, „Морско видение“, „Планински глас“)

Александър Пушкин

Лирика
„Евгений Онегин“
„Капитанската дъщеря“

Виктор Юго

„Парижката света Богородица“

Александър Дюма

„Граф Монте Кристо“

Михаил Лермонтов

Поезия („Дели каквото искаш с мене…“, „Досадно и тежко… Кому ли ръка би подал…“, „Как често, от тълпа блестяща обкръжен…“, „Просяк“, „Размисъл“, „Смъртта на поета“, „Тамара“)
„Герой на нашето време“

Оноре дьо Балзак

„Дядо Горио“

Стендал

„Червено и черно“

Ги дьо Мопасан

„Бел Ами“
Разкази: сборникът „Нормандска шега“

Николай В. Гогол

„Петербургски повести“ („Шинел“, „Нос“, „Портрет“)
„Мъртви души“

Гюстав Флобер

„Мадам Бовари“

Лев Толстой

„Ана Каренина“

Хенрик Ибсен

„Куклен дом“

Антон Чехов

Разкази („Смъртта на чиновника“, „Маската“, „Хамелеон“, „Беда“, „Мъка“, „Човекът в калъф“, „Дамата с кученцето“, „Стая № 6“, „Ванка“)
„Три сестри“

Фьодор Достоевски

„Престъпление и наказание“

Шарл Бодлер

„Цветя на злото“ („Албатросът“, „Съответствия“, „Вампирът“, „Вечерна хармония“, „Екзотичен аромат“, „Котките“, „Мърша“, „Отровата“, „Скърбите на луната“, „Сплин - II“)

Пол Верлен

„Поезия“ („Поетическо изкуство“, „Лунна светлина“, „Раковините“, „Бяла луната…“,

„Настолна лампа, здрач…“, „Есенна песен“, „Залези“)

Артюр Рембо

„Поезия“ („Предчувствие“, „Гласните“, „Пияният кораб“, „Венера Анадиомена“, „Вечерна молитва“, „Офелия“, „Прикляквания“, „Ръцете на Жан-Мари“, Седящите“, „Скринът“, „Спящият в дола“)

Александър Блок

„Дванадесетте“

Михаил Булгаков

„Майстора и Маргарита“

Българска възрожденска литература

Паисий Хилендарски

„История славянобългарска“

Софроний Врачански

„Житие и страдание грешнаго Софрония“

Добри Чинтулов

Лирика

Петко Р. Славейков

„Изворът на Белоногата“

Любен Каравелов

„Българи от старо време“

Добри Войников

„Криворазбраната цивилизация“

Васил Друмев

„Иванко“
Лични инструменти
Именни пространства
Варианти
Действия