Разлика между версии на „Работно ателие/Наръчник на коректора“

От Уики на Читанка
Направо към: навигация, търсене
(Нова страница: За да се сглоби цялостен наръчник, ще прехвърля информацията от [[Потребител:Mandor/Наръчник_на...)
 
м
Ред 6: Ред 6:
 
=== Що е то корекция ===
 
=== Що е то корекция ===
  
Преобразуването на печатно издание в цифров вид включва три етапа – сканиране, разпознаване и корекция. След сканирането получаваме графични файлове (изображения на страниците), които се разпознават от OCR-програма<ref>OCR-програма — програма, която изнася текста от изображенията и ги преобразува в текстов файл. Най-често за целта се използва ABBYY FineReader.</ref> и се преобразуват в текстов вид. За съжаление всички OCR-програми допускат грешки; именно затова е необходим последният етап – корекцията.
+
Преобразуването на печатно издание в цифров вид включва три етапа – сканиране, разпознаване и корекция. След сканирането получаваме графични файлове (изображения на страниците), които се разпознават от OCR-програма<ref group="notes">OCR-програма — програма, която изнася текста от изображенията и ги преобразува в текстов файл. Най-често за целта се използва ABBYY FineReader.</ref> и се преобразуват в текстов вид. За съжаление всички OCR-програми допускат грешки; именно затова е необходим последният етап – корекцията.
  
 
Отбележете внимателно – '''корекция''', а не редакция. Задачата на коректора е да поправи всички грешки, допуснати от програмата за разпознаване и да приведе текста във вид, сходен с оригинала.
 
Отбележете внимателно – '''корекция''', а не редакция. Задачата на коректора е да поправи всички грешки, допуснати от програмата за разпознаване и да приведе текста във вид, сходен с оригинала.
Ред 14: Ред 14:
  
 
Бележки:
 
Бележки:
<references/>
+
<references group="notes"/>

Версия от 16:34, 8 януари 2012

За да се сглоби цялостен наръчник, ще прехвърля информацията от страницата на Мандор тук и ще взема допълнения от написаното от Xesiona. Останалата информация ще бъде попълнена от моя страна.


Въведение

Що е то корекция

Преобразуването на печатно издание в цифров вид включва три етапа – сканиране, разпознаване и корекция. След сканирането получаваме графични файлове (изображения на страниците), които се разпознават от OCR-програма[notes 1] и се преобразуват в текстов вид. За съжаление всички OCR-програми допускат грешки; именно затова е необходим последният етап – корекцията.

Отбележете внимателно – корекция, а не редакция. Задачата на коректора е да поправи всички грешки, допуснати от програмата за разпознаване и да приведе текста във вид, сходен с оригинала.



Бележки:

  1. OCR-програма — програма, която изнася текста от изображенията и ги преобразува в текстов файл. Най-често за целта се използва ABBYY FineReader.